Jaki ekogroszek wybrać?

red and white metal tower

Jeśli chcesz przejść na tanie, energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie takim paliwem jak ekogroszek, musisz w pierwszej kolejności zdecydować się, jaki rodzaj tego paliwa będzie odpowiedni dla Ciebie. Oczywiście w pierwszej kolejności powinieneś zainstalować piec, który będzie odpowiedni do spalania ekogroszku. Na rynku istnieje kilka rodzajów ekogroszku, sprawdźmy więc, który z nich będzie opcją najlepszą i najbardziej odpowiednią dla Ciebie i Twojego domu.

Rodzaje ekogroszku

Odpowiednie parametry ekogroszku to:
– granulacja 5-25 mm,
– zdolność spiekania Rogi – współczynnik RI równy 0
– wartość opałowa > 20-30 MJ/kg,
– zawartość siarki < 0,6-1%,
– zawartość popiołu <10%,
– wilgotność <10%.

Wszystkie inne odstępstwa od tych parametrów będą oznaczać niższą wydolność paliwa. Zatem mniej przy sobie te parametry, kiedy zaczniesz przeglądać ekogroszek dostępny w sklepach internetowych czy u Twojego lokalnego dostawcy tego paliwa. Przykładowo dobrym ekogroszkiem będzie Stabek, Budget Vulcano, Sztygar Premium oraz Ogień Premium.

Sprawdź: sklep ekogroszek

Spalanie ekogroszku

Warto wspomnieć, że ekogroszek jest paliwem ekologicznym, czyli nie przyczynia się on do powstawania smogu. Natomiast aby ekogroszek był odpowiednio spalany, należy posiadać odpowiedni rodzaj kotła. Jeśli Twój piec będzie tracić dużą ilość ciepła, wówczas spalanie takiego ekologicznego paliwa nie będzie mieć sensu, ponieważ nie będzie można wykorzystać jego wysokiej kaloryczności. Ekogroszek to także duża oszczędność, znacznie większa niż w przypadku węgla kamiennego czy brunatnego. Piec do ekogroszku to koszt około 12 000 zł, jednak na zamontowanie takiego pieca można obecnie uzyskać duże dofinansowania z ramienia Unii Europejskiej. Aby złożyć wniosek o zainstalowanie pieca zgłoś się do swojej gminy i poznaj możliwe sposoby na znalezienie dofinansowania na wymianę twojego pieca. Obecnie można uzyskać ulgi nawet do 40% kosztu wymiany pieca, zatem warto jest poszukać takich możliwości, gdyż można zaoszczędzić dużo pieniędzy.

A może: pellet workowany Biała Podlaska