Które panele są lepsze monokrystaliczne czy polikrystaliczne

black and white solar panels

Jeśli już zdecydowałeś się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na swoim dachu, to nadszedł moment na odpowiedzenie sobie na pytanie, czy lepsze będą panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Panele fotowoltaiczne to doskonała metoda na oszczędzanie energii oraz na jednoczesne działania w sposób ekologiczny. Oczywiście idee te można realizować także przez inne metody oszczędzania energii, jak na przykład piece na ekogroszek lub pellet.

Panele monokrystaliczne

Prześledźmy na początek jakie są wady i zalety paneli monokrystalicznych. Ich zalety to przede wszystkim wysoka wydajność, ze względu na wysoką jakość krzemu, którego cząsteczki w takich panelach są ciasno umieszczone. Większa wydajność łączy się z mniejszą powierzchnią. Panele monokrystaliczne mogą być montowane na mniejszej powierzchni dachu, co nie będzie tak mocno obciążać stropu. Jest to zasadniczy plus, zwłaszcza dla właścicieli domów ze starszymi rodzajami dachu. Panele te są także bardziej trwałe, mają aż do 25 lat gwarancji. Większa wydajność to także przechwytywanie energii w nawet mniej słoneczne dni. Panele te są także bardziej trwałe, czyli będą odporniejsze na wysokie i niskie temperatury.

Natomiast zasadniczą wadą paneli monokrystalicznych jest cena ich produkcji. Są one trudniejsze w produkcji, a więc są też stosunkowo droższe. Są one także trudne w naprawie. Jeśli część panelu ulegnie zepsuciu, wówczas cały obwód może podlec awarii. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy montować samodzielne inwertory.

Panele polikrystaliczne

Największą zaletą paneli polikrystalicznych jest ich cena. Produkują one także mniejszą ilość odpadów krzemu. Ich instalacja również jest tańsza. Natomiast zasadniczymi wadami paneli polikrystalicznych jest niższa wydajność (nawet do 16% niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych). Wymagają one większej powierzchni montażu, co może obciążyć strop. Odznaczają się także niższą estetyką niż panele monokrystaliczne. Są także słabiej odporne na wysokie temperatury, co wpływa na ich „długość życia”. Panele mniej odporne na wysokie temperatury będą mogły być krócej użytkowane.